מובילים בהקמת ושדרוג תשתיות: פרויקטים מרכזיים

"יובלים אשדוד" ביצע מהפיכה בכל הנוגע לתשתיות המים והביוב, אשר הובילה את אשדוד להיות אחת הערים המובילות בישראל ואף מובילה ברמה בינלאומית. "יובלים אשדוד" השקיע וישקיע מאות מיליוני ₪ בשדרוג תשתיות מים וביוב בעשרות רחובות בעיר ובשיפוץ והקמת מתקני מים וביוב כך שיהיו המתקדמים והאמינים ביותר.

מט"ש אשדוד- החלה הפעלה באיכות שלישונית ואושרה תכנית הרחבה:

המעבר למים באיכות שלישונית בוצע לאור חוק שקבעה הממשלה לפיו  על כל המט"שים –מתקני טיפול בשפכים, לייצר מי קולחים  להשקיה ברמה שלישונית.  עד לסיום שנת 2021 היו מי הקולחים במט"ש אשדוד ברמה שניונית, כלומר ניתן היה להשקות בהם רק כותנה או כל גידול שאינו למאכל  , החל מראשית שנת  2022   מי הקולחים במט"ש הינם ברמת  טיהור שלישונית, כלומר ניתן להשקות בהם את כל סוגי הגידולים. מדובר בפרויקט שהחל לפני מספר שנים ובשנה האחרונה הושקעו כל האמצעים והמאמצים כדי לסיים את הפרויקט.  לפרויקט יש חשיבות עצומה לעיר אשדוד - משרד הבריאות התנה מתן היתרים לבנייה בתוכניות הבנייה החדשות בעיר, בהם ברובע המיוחד,  בשני תנאים, הראשון  - מעבר של המט"ש  למים ברמה טיהור שלישונית, דבר שהושג כאמור,  והתנאי השני של משרד הבריאות  היה הרחבה  של יכולת קיבולת המט"ש  היות ואשדוד, צומחת ומתפתחת.   עם הקמת המט"ש בשנת 2001 הוא תוכנן ליכולת טיפול בשפכים ל-47,000 קוב יומי . היום המט"ש מטפל בכ- 34,000 קוב יומי כך שעד שנת 2026 , הצפי הוא כי המט"ש יגיע לספיקה המקסימלית שלו ביכולת הטיפול בשפכים המגיעים אליו. לאחרונה התאגיד הגיע  לפריצת דרך שתאפשר את הרחבת המט"ש  בהתאם  לתוכניות הפיתוח של העיר , כפי שמוביל  אותה ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי.  תכנית ההרחבה אושרה בדירקטוריון התאגיד וברשות המים והתאגיד התחיל להיערך ליישום תכנית הפיתוח של המט"ש שבנייתו והרחבתו צפויים להסתיים בשנת 2026.   תוכנית ההרחבה כפי שמקדם אותה התאגיד   פותרת את  התנאי השני של משרד הבריאות – הרחבת המט"ש בהתאם להתפתחות העיר.

עלות העבודות ליצירת מים ברמת איכות  שלישונית במט"ש עמדה על  100 מיליון ₪, הרחבת נפח המט"ש  להרחבת העיר – התכנית שאושרה בדירקטוריון הינה בסדר גדול של  עוד כ-  120 מיליון ₪. הפרויקט ממומן על ידי  "יובלים אשדוד".

שדרוג מטש

מבט חדשני אל העתיד:

"יובלים אשדוד" החל בהקמת ופיתוח תשתיות מים וביוב בכל המתחמים שמתפתחים במסגרת הסכמי הגג ותוכניות התחדשות עירונית עד לשנת  ,2040 על מנת שגם במתחמים אלה ייהנו התושבים מאספקה אמינה איכותית ורציפה של מים והולכת שפכים מיטבית.

במסגרת זו החלה תכנית רב שנתית לפיתוח תשתיות מים וביוב בקנה מידה עצום ברמה בינלאומית במתחמים מרכזיים בעיר: אצטדיון ומתחם אימונים ,שדרות ויצמן, פארק לכיש, בית משפט ורובע ו', רחוב משה דיין, רחוב הדקל, אזור התעשייה הדרומי, אזור התעשיה הצפוני ומרינה דרום.

ראשונים בישראל. חדשניים בעולם:

התאגיד מיישם תכנית חדשנית- ראשונה מסוגה בישראל ומהמתקדמות בעולם להקמת שדרת ביוב חדשה ואמינה. במסגרת זו יפעלו בעיר שישה קווי סניקה מרכזיים אשר יובילו את השפכים למט"ש, וזאת במקום קו סניקה אחד- כפי שהיה בעבר. הקווים יאפשרו הולכת שפכים אמינה יותר- בהתאם לגידול והפיתוח של העיר והפחתת העומס והתלות בקו אחד ועל תחנת השאיבה הראשית, דבר שיצמצם יותר את הסיכון לגלישות שפכים לנחל ולים.

הקמת קו ביוב עירוני מרכזי:

מדובר בפרויקט רחב היקף ברמה לאומית במסגרתו הוקם קו סניקה ענק – באורך  9 ק"מ בקוטר של 40 צול מתחנת השאיבה בזק ועד למתקן הטיפול בשפכים (מט"ש) אשדוד. הקו החדש פועל במקביל לקו המרכזי הקיים כיום בעיר ומאפשר גמישות בהולכת שפכי העיר, בשונה מהמצב קודם לכן. מדובר בפרויקט בעל ערך גדול ומשמעותי לאיכות הסביבה. הקמת הקו החדש תמנע גלישות ביוב לנחל ולים, העלולים לזהם את הסביבה.

עלות הפרויקט: כ -  45 מיליון ₪

קו ביוב עירוני מרכזי

הקמת קו סניקה חדש בין תחנות השאיבה המזרחית לאלתא

פרויקט להנחת קו סניקה חדש שנועד לאפשר סילוק שפכים מהאזורים הדרומיים, כגון הרובע המיוחד ופארק התעשייה העתידי. אורך הקו כ - 2ק"מ. הקו אינו עובר דרך השכונות ובכך מאפשר הולכת שפכים אמינה וישירה.

עלות הפרויקט כ -  5.5 מיליון ₪.

חדשנות בהקמת ושדרוג תחנות שאיבה:

תחנות השאיבה הן ציר מרכזי ומשמעותי במערכת הולכת השפכים העירונית. אל התחנות מתרכזים השפכים מרחובות העיר- ומשם הם מובלים למט"ש, מכאן שקיימת משמעות כבירה לכך שיהיו חדישות ובעלות יכולות הנדסיות גבוהות. לצורך כך מקים ומשדרג התאגיד את תחנות השאיבה בעיר.

שדרוג בריכת מים גבעת יונה:

התאגיד סיים פרויקט מקיף לשדרוג בריכת המים בגבעת יונה. מהבריכה מסופקים מי השתייה לרחובות רבים בעיר. בנוסף משמשת הבריכה כמאגר מים לשעת חירום. במסגרת השדרוג שופץ ושוקם המבנה באופן יסודי ובכלל זה הצנרת ולוחות החשמל.

עלות הפרויקט: כ-  1.2 מיליון ₪.

גבעת יונה

הקמת תחנת שאיבה במרינה דרום

החלה הקמת תחנת שאיבה לביוב במרינה דרום. הצורך בהקמת התחנה נובע מהפיתוח המואץ ומהבנייה העתידית באזור. התחנה תוכננה ונבנית כך שהיא מונעת אפשרות זיהום סביבתי.

עלות הפרויקט: כ-  15מיליון .₪

קו הולכת  ביוב מרכזי מדרום העיר לצפונה - בצידה המזרחי של העיר

קו זה הינו הראשון מבין שלושה קווי ענק שייצרו מערכת מתקדמת של רשת  הולכה מרכזית  לביוב בעלת נפח עצום שתאפשר הולכת שפכים אמינה יותר ובהיקף רחב יותר, ותענה על  צרכי ההתפתחות של העיר בהתאם לתוכניות  עד לשנת 2040 .
 
בהתאם לתכנית האב של התאגיד כל אחד משלושת הקווים ברשת ההולכה  יהיה קו כפול שיאפשר בעת תקלה – להשתמש רק באחד מהקווים ובכך למנוע גלישות ביוב. מדובר בתכנית היחידה מסוגה בישראל להקמת שדרת  ביוב, דבר המעיד על הרמה המקצועית הגבוהה של התאגיד ועל יכולתו להוביל פרויקטים מתקדמים ברמה הארצית.
 
העבודות מבוצעות תוך התחשבות מרבית באורחות החיים של התושבים, כך שעורקי התחבורה פתוחים לתחבורה רציפה, וזאת הודות לשיטה  הנדסית מורכבת ומתקדמת המאפשרת את ביצוע העבודות בקידוח, במקום חפירה, מתחת לעורק  התחבורה המרכזי ברחוב בני ברית. 
 

קו ביוב ראשי ברחוב ויצמן 

התאגיד מקים  קו ביוב ראשי גרביטציוני לאורך כל רחוב ויצמן עד  לתחנת הביוב בזק ומשם לקווי הסניקה למתקן לטיפול בשפכים. קו זה יקלוט את כל השפכים של הרבעים הוותיקים.
יכולת ההולכה שלו כוללת את כל הבנייה העתידית ברבעים הוותיקים בעיר במסגרת הסכם הגג והתחדשות העירונית  עד לשנת  2040 ואף יותר. קוטר קו זה הינו 40 צול.
גם עבודה זו הינה מורכבת ומתקדמת הנדסית היות והעבודות מבוצעות בסביבה  של מי תהום- תוך הקפדה יתרה.

שדרוג קווי מים וביוב ברחוב הרצל

שדרוג הקווים בוצע במימון מלא של התאגיד, בתיאום עם פרויקט הגל הירוק ופרויקטים להתחדשות עירונית ברובעים: א,ב,ג, ד. קו המים החדש משדרג את המערכת העירונית כולה בדמות הולכת מים אמינה עוד יותר תוך מתן מענה להתפתחות העיר ברובעים אלו ב - 20השנים הבאות.

קו הביוב החדש הותקן במקום צנרת ביוב ישנה מאד שהייתה במקום, ובכך הוסיף אמינות למערכת סילוק השפכים הכללית של העיר, תוך מתן מענה להתפתחות העיר ברובעים אלו ב – 20 השנים הבאות. העבודות בוצעו בטכנולוגיה מתקדמת של ניפוץ הקו הישן והחדרת קו חדש בחלקו ושרוולו בחלקו האחר. שיטה זו מפחיתה באופן ניכר את ההפרעה לאורחות החיים של התושבים.

עלות עבודות לשדרוג קווי הביוב והמים ברחוב הרצל: כ -  9 מיליון ₪.

הנחת קווי מים וביוב חדשים ברחוב משה סנה

הקווים הוקמו כחלק מהעבודות להקמת התשתיות ברובעים הדרומיים הקיימים והעתידיים, וזאת על מנת שהתושבים ייהנו מהולכת מים ומסילוק שפכים ברמה גבוהה.

קו המים החדש הותקן מרחוב מנחם בגין עד לרחוב בני ברית- באורך של כ - 2ק"מ. הקו מאפשר הולכה מיטבית של מי שתייה לתושבים ובעלי העסקים באזור ועומד בסטנדרטים הגבוהים שקבע "יובלים אשדוד" ברחבי העיר בתחום המים.

קו ביוב החדש מוליך את השפכים לתחנת השאיבה אלתא ומשם לתחנת השאיבה המרכזית- בזק. כך נמנעת גם אפשרות של תקלות במערכת הביוב היות והקן החדש אינו עובר דרך השכונות באזור. בכדי להניח את הקו בוצע קידוח תת קרקעי נרחב בצומת הכניסה לאשדוד.

אורך הקו החדש הינו כ -  2 ק"מ.

עלות העבודות להקמת קווי המים והביוב ברחוב משה סנה: כ -  6.5מיליון ₪.

משה סנה

החלפת תשתיות מים וביוב ישנות:

מאז הקמתו החליף התאגיד תשתיות מים וביוב ישנות בעשרות רחובות בעיר, באורך של מאות ק"מ, בעלות של עשרות מיליוני ש"ח. התשתיות החדשות מאפשרות הולכת מים וסילוק שפכים ברמה הגבוהה ביותר.

הוקמה מערכתGIS :

מדובר במערכת טכנולוגית מתקדמת אשר ממפה, מציגה ומתעדת את הפעילות של כל תשתיות המים והביוב בעיר ומאפשרת לאנשי המקצוע של התאגיד לשלוט ולבקר את המתרחש בשטח באופן קבוע. עם התקנת המערכת שופרו המהירות ויכולת מתן התגובה לגלישות ביוב, דליפות במערכת המים, טיפול בתקלות בצנרת ועוד.

עלות הקמת המערכת: כמיליון .₪

מערכת בקרה מתקדמת:

הותקנה מערכת בקרה- מהמתקדמות בישראל, בכל תחנות שאיבת המים והביוב. המערכת כוללת מצלמות וחיישנים המדווחים על כל חריגה ישירות לחדר הבקרה שהוקם במיוחד לשם כך, ולמכשירים הניידים של אנשי השטח של התאגיד. המערכת שיפרה באופן ניכר את מהירות התגובה לתקלות ברשת המים. מערכת הבקרה מהווה מודל למערכות מסוג זה ונציגים מישראל ומהעולם מגיעים להתרשם וללמוד ממערכת זו.